Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 70 - OP92CT Skrzynka tygodnia
Powązki Wojskowe
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-10-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 04-10-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2019
25x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
0 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
22 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, dawidnd, dzejbi, Elvis7, Fotoimpresje, hobbbysta, hratli , KasiaJawo, keram58, martuś, nieczytak202, pandaciuk, Paprotek1, Psikiszek, r00t7, rzeczyc, Serengeti, Strzalki, Wesker, xymena, Ywis, Zdzichu_Matysiak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Przy ul. Powązkowskiej (Cmentarna - Friedhofstraße) 43/45 usytuowany jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zwany potocznie Powązki Wojskowe. W latach 1945 – 1947 na cmentarz przenoszono ekshumowane w wielu miejscach stolicy ciała Powstańców i osób cywilnych.

Osoby cywilne grzebano na utworzonym latem 1945 .r przy wschodniej granicy cmentarza wojskowego cmentarzu bezwyznaniowym (komunalnym).

Na części wojskowej pochowano poległych w Powstaniu Warszawskim żołnierzy Armii Krajowej z różnych zgrupowań i batalionów, a także żołnierzy Armii Ludowej. 1 sierpnia 1946 r., w drugą rocznicę wybuchu Powstania, w kwaterze A-26 odsłonięto pomnik Gloria Victis.

Uwaga, do zalogowania znalezienia skrzynki potrzebne jest hasło. Aby je zdobyć, trzeba będzie wybrać się na spacer po cmentarzu i odwiedzić kwatery Powstańców Warszawy.

Proszę zwrócić uwagę na godziny otwarcia cmentarza.

  1. Jesteś w kwaterze „Czwartaków”. Odszukaj mogiłę ppor. Beniamina Rozenfelda, stań do niej twarzą, a po jej prawej stronie znajdziesz mogiłę, w której spoczywa sierżant o ps. „Alosza” – jego wiek to Twoja liczba do logu internetowego (np.; 53),
  2. Jesteś w kwaterze Batalionu „Chrobry I”. Stań przed mogiłą kpr. Kazimierza Kopczyńskiego, po jej lewej stronie pochowana jest strz. o dwu pseudonimach „Zośka”, „Kos”, a jej rok urodzenia to Twoja liczba do logu internetowego (np. 1927),
  3. Jesteś w kwaterze batalionu „Czata 49”. Odnajdź biało czerwoną tarczę „Czata 49” i stań za jej plecami. Po prawej stronie masz mogiłę, w której spoczywają żołnierze nieznani, a ich liczba zapisana cyframi to kolejna liczba do logu (np. dwóch = 2),
  4. Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Zośka. Stań przed mogiłą kpt. Andrzeja Romockiego ps. „Morro”. U  jego wezgłowia spoczywa dwch innych bohaterów „Zośki” , ppor. i sierż. pchor. – suma lat ich wieku to kolejna liczba do logu (np. 27+23=50),
  5. Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Miotła”. Stań przed mogiłą Andrzeja Englerta, naprzeciwko pochowany jest pewien ppor. ps. „Okraj” - jego rok urodzenia to kolejna liczba do logu (np. 1927),
  6. Znajdujesz się przy tablicy upamiętniającej Oddziały Komendy Głównej AK. Za plecami tablicy dedykowanej żołnierzom Zgrupowania „Radosław” znajduje się mogiła, w której pochowana jest sanitariuszka o ps. „Ada” ur. 8 czerwca, a jej wiek to kolejna liczba do logu (np. 29),
  7. Znajdujesz się w kwaterze Zgrupowania „Żywiciel”. Odszukaj mogiłę mjr. Adama Rzeszotarskiego ps. „Żmija”, po prawej stronie znajdź tabliczkę pewnego podoficera o imieniu Jan, ma odmienny kolor, wiec zauważysz – ilość liter w pseudonimie naszego bohatera to kolejna liczba do logu (np. Hebda = 5),
  8. Znajdujesz się w kwaterze żołnierzy Zgrupowania „Elektrownia”. Stań przed tablicą z krzyżem, odszukaj ostatnia mogiłę po prawej w tym rzędzie. Spoczywa w niej pewien starszy strzelec o imieniu Tadeusz – ostatnia cyfra z jego roku śmierci to kolejna liczba do logu (jeśli 1944 to liczba = 4).

Teraz zsumuj liczby od 1 do 8 (np. 53+1927+2+50+1927+29++5+4 = 3997), co zapisujemy w logu jako: trzydziewiedziewiecsiedem - do logu internetowego wpisujemy tyle liter ile się pomieści.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Jesteś w kwaterze „Czwartaków”. Odszukaj mogiłę ppor. Beniamina Rozenfelda, stań do niej twarzą, a po jej prawej stronie znajdziesz mogiłę, w której spoczywa sierżant o ps. „Alosza” – jego wiek to Twoja liczba do logu internetowego (np. 53).
2 Punkt wirtualny --- Jesteś w kwaterze Batalionu „Chrobry I”. Stań przed mogiłą kpr. Kazimierza Kopczyńskiego, po jej lewej stronie pochowana jest strz. o dwu pseudonimach „Zośka”, „Kos”, a jej rok urodzenia to Twoja liczba do logu internetowego (np. 1927).
3 Punkt wirtualny --- Jesteś w kwaterze batalionu „Czata 49”. Odnajdź biało czerwoną tarczę „Czata 49” i stań za jej plecami. Po prawej stronie masz mogiłę, w której spoczywają żołnierze nieznani, a ich liczba zapisana cyframi to kolejna liczba do logu (np. dwóch = 2).
4 Punkt wirtualny --- Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Zośka”, stań przed mogiłą kpt. Andrzeja Romockiego ps. „Morro”, u jego wezgłowia spoczywa duch innych bohaterów „Zośki” , ppor i sierż. pchor. – suma lat ich wieku to kolejna liczba do logu (np. 27+23=50),
5 Punkt wirtualny --- Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Miotła”. Stań przed mogiłą Andrzeja Englerta, naprzeciwko pochowany jest pewien ppor. ps. „Okraj” - jego rok urodzenia to kolejna liczba do logu (np. 1927).
6 Punkt wirtualny --- Znajdujesz się przy tablicy upamiętniającej Oddziały Komendy Głównej AK. Za plecami tablicy dedykowanej żołnierzom Zgrupowania „Radosław” znajduje się mogiła, w której pochowana jest sanitariuszka o ps. „Ada” ur. 8 czerwca, a jej wiek to kolejna liczba do logu (np. 29).
7 Punkt wirtualny --- Znajdujesz się w kwaterze Zgrupowania „Żywiciel”. Odszukaj mogiłę mjr. Adama Rzeszotarskiego ps. „Żmija”, po prawej stronie znajdź tabliczkę pewnego podoficera o imieniu Jan, ma odmienny kolor, wiec zauważysz – ilość liter w pseudonimie naszego bohatera to kolejna liczba do logu (np. Hebda = 5.
8 Punkt wirtualny --- Znajdujesz się w kwaterze żołnierzy Zgrupowania „Elektrownia”, stań przed tablicą z krzyżem, odszukaj ostatnia mogiłę po prawej w tym rzędzie, spoczywa w niej pewien starszy strzelec o imieniu Tadeusz – ostatnia cyfra z jego roku śmierci to kolejna liczba do logu (jeśli 1944 to liczba = 4).
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
3a
4
5
6
7
8
Strefa kesza
Jeśli musisz