Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Geo wycieczki - Белавежская пушча

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. erykradek
Status
Voltooid 5 keer
Score 60.89 punten
Aantal caches 9 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 90% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 19-09-2018
Eigenaar erykradek
Beschrijving GeoPath

Puszcza Białowieska jest jedna – ale podzielona granicą. Kiedyś to była granica pomiędzy Polską Ludową a Związkiem Republik Radzieckich – a po zmianach w Polsce i po rozpadzie ZSRR – stała się Puszczą rozdzieloną granicą pomiędzy Polską, a Białorusią.

Przez długi czas trudno było zobaczyć obie części Puszczy Białowieskiej. Po polskiej stronie wizyta była łatwa – ale część położona za granicami naszego kraju była praktycznie zamknięta dla przeciętnego zwiedzającego. I tak aż do 2015 roku, kiedy podpisana została międzynarodowa umowa, pozwalająca na ruch bezwizowy i przekraczanie granicy przez przejście w Grudkach (niedaleko Białowieży). Zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej stało się w końcu możliwe.

Cała Puszcza Białowieska – to obszar około 150 tys. ha, z czego po stronie Polski znajduje się około 60 tys. ha a po stronie Białorusi przeszło 80 tys. ha. Jest jednym kompleksem leśnym a jedynie z powodu działalności człowieka rozdzielonym granicą.

Sztandarowym, najbardziej znanym gatunkiem zwierzęcia w Puszczy jest oczywiście żubr – największy ssak lądowy Europy, zwierzę symbol. Co ciekawe po obu stronach granicy mieszkają trochę inne żubry – w Polsce odmiana nizinna, bez domieszek genów innych podgatunków a na Białorusi – żubry, które mają nieco krwi odmiany kaukaskiej. I do dzisiaj, ze względu na szczelność granicy (w czasach ZSRR powstała tak zwana „sistema” – bardzo szczelna, chroniona granica międzypaństwowa; Białoruś, po rozpadzie Związku Radzieckiego nie zrezygnowała z pilnowania granicy i cały system jest podobno szczelny aż do dnia dzisiejszego) obie te populacje żyją koło siebie i nie dochodzi do wymiany materiału genetycznego pomiędzy nimi.

Przejście graniczne Grudki/Piererov jest przejściem rowerowo-pieszym (nie można autem), i przekraczać granicę w tym miejscu mogą nie tylko Polacy, ale wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Warunkiem wpuszczenia na terytorium Białorusi jest posiadanie ważnego paszportu przez przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu, a także otrzymanie przepustki na wizytę w Parku Narodowym wydawaną przez stronę białoruską.

Do przekroczenia granicy i odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej nie jest potrzebna wiza!

Wizyta na Białorusi w ich części Puszczy Białowieskiej to okazja poznania nieco innego świata, innej kultury – leżącej tak blisko granic Polski, ale do niedawna – bardzo niedostępnej. To możliwość poznania sympatycznych, uśmiechniętych i przyjaznych ludzi, posmakowania oryginalnej białoruskiej kuchni, i co najważniejsze – zobaczenie całej Puszczy, a nie ograniczanie się tylko do jej polskiej części.

 

Do zdobycia skrzynek z tej geościeżki nie jest potrzebny GPS. Kordy wskazują punkty na trasie warte zobaczenia, a miejsca ukrycia wyczytasz z opisu i zobaczysz na spojlerach.

Jeśli komuś potrzebna pomoc w organizacji wyjazdu - proszę pisać na priv.

Caches in GeoPath Geo wycieczki - Белавежская пушча

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Geo wycieczki - Белавежская пушча
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 9 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log