Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) stefo.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Geo wycieczki - Белавежская пушча

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. erykradek
Visibility
Completed 5 times
Scoring 60.89 Points
Number of caches 9 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 90% ( Geocaches)
GeoPath type Touristic
Publication date 19-09-2018
Owners erykradek
GeoPath's description

Puszcza Białowieska jest jedna – ale podzielona granicą. Kiedyś to była granica pomiędzy Polską Ludową a Związkiem Republik Radzieckich – a po zmianach w Polsce i po rozpadzie ZSRR – stała się Puszczą rozdzieloną granicą pomiędzy Polską, a Białorusią.

Przez długi czas trudno było zobaczyć obie części Puszczy Białowieskiej. Po polskiej stronie wizyta była łatwa – ale część położona za granicami naszego kraju była praktycznie zamknięta dla przeciętnego zwiedzającego. I tak aż do 2015 roku, kiedy podpisana została międzynarodowa umowa, pozwalająca na ruch bezwizowy i przekraczanie granicy przez przejście w Grudkach (niedaleko Białowieży). Zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej stało się w końcu możliwe.

Cała Puszcza Białowieska – to obszar około 150 tys. ha, z czego po stronie Polski znajduje się około 60 tys. ha a po stronie Białorusi przeszło 80 tys. ha. Jest jednym kompleksem leśnym a jedynie z powodu działalności człowieka rozdzielonym granicą.

Sztandarowym, najbardziej znanym gatunkiem zwierzęcia w Puszczy jest oczywiście żubr – największy ssak lądowy Europy, zwierzę symbol. Co ciekawe po obu stronach granicy mieszkają trochę inne żubry – w Polsce odmiana nizinna, bez domieszek genów innych podgatunków a na Białorusi – żubry, które mają nieco krwi odmiany kaukaskiej. I do dzisiaj, ze względu na szczelność granicy (w czasach ZSRR powstała tak zwana „sistema” – bardzo szczelna, chroniona granica międzypaństwowa; Białoruś, po rozpadzie Związku Radzieckiego nie zrezygnowała z pilnowania granicy i cały system jest podobno szczelny aż do dnia dzisiejszego) obie te populacje żyją koło siebie i nie dochodzi do wymiany materiału genetycznego pomiędzy nimi.

Przejście graniczne Grudki/Piererov jest przejściem rowerowo-pieszym (nie można autem), i przekraczać granicę w tym miejscu mogą nie tylko Polacy, ale wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Warunkiem wpuszczenia na terytorium Białorusi jest posiadanie ważnego paszportu przez przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu, a także otrzymanie przepustki na wizytę w Parku Narodowym wydawaną przez stronę białoruską.

Do przekroczenia granicy i odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej nie jest potrzebna wiza!

Wizyta na Białorusi w ich części Puszczy Białowieskiej to okazja poznania nieco innego świata, innej kultury – leżącej tak blisko granic Polski, ale do niedawna – bardzo niedostępnej. To możliwość poznania sympatycznych, uśmiechniętych i przyjaznych ludzi, posmakowania oryginalnej białoruskiej kuchni, i co najważniejsze – zobaczenie całej Puszczy, a nie ograniczanie się tylko do jej polskiej części.

 

Do zdobycia skrzynek z tej geościeżki nie jest potrzebny GPS. Kordy wskazują punkty na trasie warte zobaczenia, a miejsca ukrycia wyczytasz z opisu i zobaczysz na spojlerach.

Jeśli komuś potrzebna pomoc w organizacji wyjazdu - proszę pisać na priv.

Caches in this GeoPath Geo wycieczki - Белавежская пушча

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Geo wycieczki - Белавежская пушча
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 9 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit