„Legendy z Góry i okolic” to seria keszy poświęconych podaniom, opowieściom i miejscom legendarnym związanym z miejscowościami powiatu górowskiego. Do tej pory zarówno Góra jak i jej okolica pozostawała białą plamą na geokeszerskiej mapie ale okazuje się, że ma się czym pochwalić - również przed geokeszerską bracią. „Legendy” wraz z inną serią („Zapomniane Perły”), postarają się tą białą plamę wypełnić. W zebranych podaniach pochodzących z okolicznych miejscowości przeplatają się nietypowe i tragiczne życiorysy, paniczne lęki, siły tajemne, nienawiść czy wielka miłość. I nie ważne ile w danej opowieści jest z prawdy a ile z fikcji, czy to, że niektóre z nich trącają „myszką” lub trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Istotne jest, że przetrwały w pamięci potomnych do dziś i choćby z tego względu warto je przytoczyć jako integralną cześć historii regionu. Niech przyciągają i „straszą” małych, może też pobudzą do refleksji, a starszych niech zapraszają do zapoznania się z wybranymi, zapomnianymi niejednokrotnie już miejscami. Tak więc znacie? Nie? To przeczytajcie…
W Sławęcicach, nieopodal Góry, na skraju wsi jest drzewo, które… śpiewa. Kiedy wieje wiatr wydaje ono dziwne odgłosy, do złudzenia przypominające śpiew dziewczyny. Mówią, że to zaklęta w drzewo dziewczyna, która nie słuchała matki. Była głucha na jej prośby. Nie chciała pomagać jej w gospodarstwie, a za to całe dnie spędzała włócząc się po polach i lasach śpiewając. Niemająca oparcia w córce matka, miała dość lenia i darmozjada w domu. Pewnego dnia, gdy jej cierpliwość się wyczerpała przeklęła własną córkę, a że wypowiedziała to w złą godzinę dziewczyna zamieniła się w... drzewo. Śpiewające drzewo… I tak stoi do dziś...
Kesz to „spreparowany” pluszak ukryty, na skraju wsi…. być może właśnie w śpiewającym drzewie... Zawiera logbook, w którym - drodzy keszerzy - własnoręcznym podpisem potwierdzacie, iż na własne uszy i oczy zapoznaliście się z legendą tego miejsca. Miejsce ukrycia powoli się zabudowuje stąd prośba o konspirację przy podejmowaniu skrzynki.
Źródło:
Przeszłość w legendach zaklęta, Góra 2011, s. 49.
Heine Fritz, Heimatbuch des Kreises Guhrau/Schlesien, 1973.
ryc. Pinterest.