Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
W Regionie Świętokrzyskim uchodzącym wcześniej za całkowicie pozbawionym jezior, grupa naukowców z Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, zinwentaryzowała przeszło 450 naturalnych jezior eolicznych, którym nadano nazwę Pojezierza Świętokrzyskiego. Powstały w wyniku przemieszczania się piaszczystych wydm, które zahamowały powierzchniowy odpływ wody z naturalnych zagłębień terenu.
Są to płytkie jeziora o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów ukryte wśród pól i lasów. Znaczna ich część znikła z krajobrazu w wyniku działalności człowieka ( osuszanie, melioracje), jak również samoistnie zapełniając się torfem.
Jeziora powstały pod koniec ostatniego zlodowacenia 16 - 14 tysięcy lat temu w plejstocenie. Oddalone od siedzib ludzkich stały się dziś ostoją ptactwa wodnego oraz miejscem występowania rzadkich, chronionych roślin.
Zdjęcie przedstawia często występującą na terenach podmokłych i bagniskach Pojezierza Świętokrzyskiego roślinę zwaną: tulejnik kamczacki.