Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Linia Środkowej Odry to zespół ponad 600 schronów (bojowych, obserwacyjnych lub biernych) utworzony w latach 1928–1939 wzdłuż lewego brzegu Odry, na długości od Wrocławia po Krosno Odrzańskie. Umocnienia zabezpieczały tereny Dolnego Śląska i stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu. W czasie II wojny światowej miały zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej idącej na zachód. Ale nie zatrzymały.
Ogromna większość schronów została wysadzona i zniszczona przez Rosjan w 1945 roku oraz później, w latach 50., przez wojska polskie. Niektóre obiekty, które zachowały się w całości, były zasypywane, m.in. podczas budowy i naprawy wałów przeciwpowodziowych.
Geościeżka została założona z myślą o uporządkowaniu sytuacji po Projekcie Oderstellung, w którym zostało zarchiwizowanych ponad 200 skrzynek, przez co jego "wskaźnikowe" zdobycie stało się niemożliwe. Wszystkie aktywne skrzynki z tamtego projektu zostały „przepięte” do LŚO. Zapraszam w nadodrzańskie łęgi na spotkanie z przygodą oraz zachęcam do zakładania kolejnych skrzynek w ramach LŚO – projekt jest otwarty dla wszystkich.