Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Geo wycieczki - Белавежская пушча

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie erykradek
Widoczność
Zdobyta 5 razy
Punktacja 60.89 punktów
Liczba skrzynek 9 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 90% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 19-09-2018
Założyciele erykradek
Opis GeoŚcieżki

Puszcza Białowieska jest jedna – ale podzielona granicą. Kiedyś to była granica pomiędzy Polską Ludową a Związkiem Republik Radzieckich – a po zmianach w Polsce i po rozpadzie ZSRR – stała się Puszczą rozdzieloną granicą pomiędzy Polską, a Białorusią.

Przez długi czas trudno było zobaczyć obie części Puszczy Białowieskiej. Po polskiej stronie wizyta była łatwa – ale część położona za granicami naszego kraju była praktycznie zamknięta dla przeciętnego zwiedzającego. I tak aż do 2015 roku, kiedy podpisana została międzynarodowa umowa, pozwalająca na ruch bezwizowy i przekraczanie granicy przez przejście w Grudkach (niedaleko Białowieży). Zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej stało się w końcu możliwe.

Cała Puszcza Białowieska – to obszar około 150 tys. ha, z czego po stronie Polski znajduje się około 60 tys. ha a po stronie Białorusi przeszło 80 tys. ha. Jest jednym kompleksem leśnym a jedynie z powodu działalności człowieka rozdzielonym granicą.

Sztandarowym, najbardziej znanym gatunkiem zwierzęcia w Puszczy jest oczywiście żubr – największy ssak lądowy Europy, zwierzę symbol. Co ciekawe po obu stronach granicy mieszkają trochę inne żubry – w Polsce odmiana nizinna, bez domieszek genów innych podgatunków a na Białorusi – żubry, które mają nieco krwi odmiany kaukaskiej. I do dzisiaj, ze względu na szczelność granicy (w czasach ZSRR powstała tak zwana „sistema” – bardzo szczelna, chroniona granica międzypaństwowa; Białoruś, po rozpadzie Związku Radzieckiego nie zrezygnowała z pilnowania granicy i cały system jest podobno szczelny aż do dnia dzisiejszego) obie te populacje żyją koło siebie i nie dochodzi do wymiany materiału genetycznego pomiędzy nimi.

Przejście graniczne Grudki/Piererov jest przejściem rowerowo-pieszym (nie można autem), i przekraczać granicę w tym miejscu mogą nie tylko Polacy, ale wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Warunkiem wpuszczenia na terytorium Białorusi jest posiadanie ważnego paszportu przez przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu, a także otrzymanie przepustki na wizytę w Parku Narodowym wydawaną przez stronę białoruską.

Do przekroczenia granicy i odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej nie jest potrzebna wiza!

Wizyta na Białorusi w ich części Puszczy Białowieskiej to okazja poznania nieco innego świata, innej kultury – leżącej tak blisko granic Polski, ale do niedawna – bardzo niedostępnej. To możliwość poznania sympatycznych, uśmiechniętych i przyjaznych ludzi, posmakowania oryginalnej białoruskiej kuchni, i co najważniejsze – zobaczenie całej Puszczy, a nie ograniczanie się tylko do jej polskiej części.

 

Do zdobycia skrzynek z tej geościeżki nie jest potrzebny GPS. Kordy wskazują punkty na trasie warte zobaczenia, a miejsca ukrycia wyczytasz z opisu i zobaczysz na spojlerach.

Jeśli komuś potrzebna pomoc w organizacji wyjazdu - proszę pisać na priv.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Geo wycieczki - Белавежская пушча

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Geo wycieczki - Белавежская пушча
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 9 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis