Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Ustka na fali

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie kociewie
Widoczność
Zdobyta 73 razy
Punktacja 75.5 punktów
Liczba skrzynek 10 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 80% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 05-07-2018
Założyciele kociewie, Ustka na fali
Opis GeoŚcieżki

 

Ustka - nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze - historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki.

 


 

Dawną osadę rybacką stanowi (częściowo zachowany) kompleks szachulcowych i murowanych budynków, usytuowanych wzdłuż ul. Kosynierów, Beniowskiego i Sprzymierzeńców.

Jej lokalizacja wynikała z portowego i nadmorskiego charakteru. Wydmy chroniły ją od porywistych wiatrów północnych, od zachodu u ujścia Słupi powstał port, zakłady szkutnicze i spichlerze, a od wschodu, na nieco żyźniejszych glebach, mieszkańcy dawnej Ustki mieli ogrody i pastwiska.

Pozostałością dawnej zabudowy jest układ owalnicowy, w który wpisują się dzisiejsze ulice Marynarki Polskiej i Kosynierów, łączące się łukiem przy owalnym placu – obecnie Parku Jana Pawła II. W tym miejscu, w centralnym punkcie ówczesnego placu stał kościółek pw. św. św. Mikołaja i Jana Chrzciciela z 1356 roku. Został on rozebrany w 1885 roku, a krzyż i dwa barokowe obrazy przeniesiono do nowo wybudowanego na wydmie za osadą kościoła (obecnie Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela). Od północnej i zachodniej strony placyk otaczają niewielkie domy o zabudowie szachulcowej. Nieoficjalnie miejsce to nazywane jest "zaułkiem kapitańskim". Wzdłuż prawego brzegu rzeki ciągnęła się niegdyś ulica Portowa, którą dowożono do portu towary drogą kolejową.


Charakter zabudowy zaczął się zmieniać w XIX w. wraz z rozwojem turystyki. Napływ turystów i zmieniające się wymagania kwaterunkowe wymusiły rozbudowę – w miejscu skromnych i ciasnych chat rybackich zaczęły powstawać wpierw murowane domy mieszczańskie, później zaś małomiasteczkowe kamienice. Najszybciej i prawie w całości zmieniła się zabudowa wzdłuż głównej ulicy – Marynarki Polskiej. Zmiany nie oszczędziły także wspomnianych już ulic Kosynierów, Beniowskiego i Sprzymierzeńców. Przebudowa Ustki z szachulcowej na murowaną trwała do lat 30. XX wieku.

 


 

Zapraszamy Was na spacer po Starej Osadzie Rybackiej. Skrzynki znajdują się w bliskiej odległości od obiektów, o których piszemy w opisach poszczególnych keszy. Miłego zwiedzania!

 

(opis i zdjęcia pochodzą z serwisu ustka.travel)

 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Ustka na fali

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Ustka na fali
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 10 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis