Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Parki i Zieleńce Gdańska

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie rogatek
Widoczność
Zdobyta 5 razy
Punktacja 166.61 punktów
Liczba skrzynek 24 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 79% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 30-06-2021
Założyciele rogatek
Opis GeoŚcieżki

Inspiracją do założenia GeoŚcieżki Parki i Zieleńce Gdańska była książka pani dr Katarzyny Rozmarynowskiej "Ogrody odchodzące...?"

Publiczne tereny zielone są integralną każdej jednostki osadniczej. Dla zespołów zabudowy i osiedli są to skwery, zieleńce, w skali całego miasta - kilkunasto- albo kilkudziesięcio hektarowe parki. Główną ich funkcją od zawsze była funkcja rekreacyjna, choć ta przez lata przyjmowała różne formy. Do spacerowania malowniczymi alejkami czy pływania łódką po parkowych stawach i jeziorach, dołączyło uprawnie sportów zespołowych, place zabaw dla dzieci oraz, w XXI wieku, siłownie na otwartym powietrzu.

Nierzadko spełniały one również funkcję (para)edukacyjną - były to miejsca, gdzie można było spotkać egzotyczne rośliny, nie występujące naturalnie na naszej szerokości geograficznej.

Do połowy XIX wieku dominowały ogrody prywatne. Znane wszystkim założenia ogrodowe towarzyszące siedzibom możnowładców - parki pałacowe i dworskie. W XIX wieku właściciele, w szczególności zarażeni romantyzmem, zaczęli udostępniać swoje ogrody szerszej publiczności, aż w XIX wieku zaczęły się pojawiać parki publiczne (miejskie). W XX wieku, a w szczególności w okresie międzywojennym zaczęto zwracać coraz większą uwagę na warunki mieszkaniowe społeczeństwa i jak ważną rolę odgrywa dostęp do zieleni. 

Tworząc GeoŚcieżkę chciałam Was zaprosić na spacer po najstarszych zielonych terenach rekreacyjnych Gdańska, tych dobrze znanych, tych trochę zapomnianych, a także tych niesiniejących, które swego czasu były popularnymi miejscami odwiedzanymi przez ówczesnych Gdańszczan.

 

 


Ścieżka jest projektem otwartym - w miarę możliwości będę zakładać skrzynki w kolejnych miejscach, a jeśli ktoś chce dołączyć to proszę o wiadomość!

 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Parki i Zieleńce Gdańska

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Parki i Zieleńce Gdańska
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 24 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis