Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Wojna pozycyjna nad Rawką i Bzurą

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie meteor2017
Widoczność
Zdobyta 11 razy
Punktacja 313.3 punktów
Liczba skrzynek 40 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 67% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 29-11-2014
Założyciele darkmoory, SNUFFER, wallson, geo-rge, meteor2017, lavinka, daroo88, Werrona, Dombie
Opis GeoŚcieżki

UWAGA! Do zaliczenia GeoŚcieżki oprócz znalezienia odpowiedniej ilości skrzynek (próg ustawiony minimalnie - 2/3 skrzynek), wymagane jest znalezienie FINAŁu

W skrzynkach umieszczone nazwy i numery 10 jednostek walczących nad Rawką i Bzurą, zapisuj je bo będą potrzebne do znalezienia skrzynki finałowej.

Działania wojenne na tych terenach na początku wojny: 1 sierpnia 1914 Niemcy, a 5 sierpnia Austro-Węgry wypowiadają wojnę Rosji. Tak oto Wojna Europejska (zwana później Wielką Wojną, a obecnie I Wojną Światową) wkracza na ziemie polskie. W sierpniu wojska niemieckie postępują wgłąb Królestwa Polskiego, zajmują Łódź, wkraczają do Koluszek, być może podjazdy docierają aż pod Skierniewice. Wzmocnienie sił rosyjskich w Królestwie, zmusza je do cofnięcia się. Na przełomie września i października Państwa Centralne podejmują ofensywę zwaną obecnie Bitwą pod Warszawą i Iwangorodem, wojska niemieckie docierają na przedpola Warszawy, a austro-węgierskie szturmują Twierdzę Iwangorod (Dęblin). Jednak w drugiej połowie października w wyniku rosyjskiej kontrofensywy muszą się znów wycofać. Niemieckie kontruderzenie w listopadzie rozpoczyna Bitwę pod Łodzią, w ocenie historyków największą bitwę manewrową tej wojny.


Notka z Kurjera Warszawskiego i dywizje nad Rawką i Bzurą 1 stycznia 1915 (mapa całego frontu tutaj)

Początek wojny pozycyjnej: 29 listopada 1914 odbywa się w Siedlcach ważna narada Księcia Mikołaja (Naczelnego Dowódcy wojsk rosyjskich) z generałami. W związku z wyczerpaniem wojsk i problemów z uzupełnieniami zapada decyzja o przygotowaniu linii obrony na liniach rzek Bzura, Rawka, Pilica i Nida. W grudniu armie rosyjskie przechodzą do działań opóźniających, trwają min. ciężkie walki na północ od Łowicza, aż w końcu wycofują się na przygotowane linie obrony.

Pod koniec grudnia i na początku stycznia Niemcy próbują z marszu przełamać obronę, zdobywają przyczółki na wschodnich brzegach Rawki i Bzury, jednak ostatecznie z części z nich muszą się wycofać. Front się stabilizuje (a walki stopniowo przybierają charakter wojny pozycyjnej), i tylko z niewielkimi zmianami przetrwa do lipca 1915. Ciągnie się on od Wisły wzdłuż linii Bzury i Rawki do Rawy, tam opuszcza rzeki i dochodzi do Pilicy, Niemcy utrzymują niewielkie przyczółki w rejonie Dachowa nad Bzurą (pod Sochaczewem) i na przedmościu w Kamionie nad Rawką. Większy obszar na prawych brzegach rzek został zdobyty w okolicach ujścia Rawki do Bzury i ciągnie się na południe od Bolimowa (tutaj ze względu na bardziej podmokłe tereny, Rosjanie główne pozycje przygotowali w pewnym oddaleniu od rzek), to tutaj będą się toczyć najcięższe walki. Odcinek ten obsadza niemiecka 9 Armia, a po stronie rosyjskiej 1, 2 i 5 Armia (później 2 i 5), wraz ze stabilizowaniem się sytuacji, obie strony w kolejnych miesiącach przerzucają część jednostek w inne rejony frontu. Już na tym etapie Niemcy używali do ostrzału pocisków wypełnionych substancjami chemicznymi - oznaczone literami Ni z dianizydyną (środek powodujący kichanie) i T z bromkiem ksylitu (gaz łzawiący).

31 stycznia rozpoczyna się największa bitwa nad Rawką i Bzurą. Po kilkugodzinnym przygotowaniu artyleryjskim (użyto też 18 tys. pocisków z bromkiem ksylitu, jednak duży mróz zmniejszył parowanie tej substancji) żołnierze niemieccy przystępują do ataku który trwa do 2 lutego, następnie rusza rosyjski kontratak (ściągnięto do niego 11 dywizji). Bitwa trwa do 5 lutego i Rosjanie odzyskują część pozycji. Ostatecznie obie strony poniosły wielkie straty, a postępy niemieckie były niewielkie. Głównym celem bitwy nie było jednak przełamanie frontu, tylko odwrócenie uwagi od ofensywy w Prusach Wschodnich, która rozpoczęła się 7 lutego. Walki w kolejnych miesiącach powodują tylko minimalne zmiany frontu.

Ataki gazowe: 14 maja na front dociera niemiecki 36 pułk pionierów, który ma przygotować pod Bolimowem atak gazowy 23 maja. W okopach wkopano 12 tys. butli zawierających w sumie ok. 240 ton chloru na 12 kilometrowym odcinku frontu (od Mogił przez Wolę Szydłowiecką, Humin, Borzymów aż do Bzury). Z powodu niekorzystnego wiatru atak kilkakrotnie przekładano, ostatecznie atak gazowy rozpoczął się 31 maja o 2:45 rano, jednak chmura gazu przeszła nad pierwszą linią okopów i opadła dopiero na kolejne. Natarcie niemieckie zostało odparte, mimo że gaz spowodował u Rosjan duże straty - szacuje się że 8-9 tys żołnierzy zostało zatrutych, a ponad tysiąc zmarł na miejscu (do tego wielu zmarło potem w szpitalach).

12 czerwca rano przeprowadzono kolejny atak gazowy, w tym samym miejscu, ale na krótszym odcinku frontu wzdłuż rzeczki Sucha, aż do jej ujścia do Bzury. Przygotowano 4,5 tys. butli z chlorem, jednak ze względu na zmianę wiatru użyto tylko 1/3. Tym razem Niemcy zajmują pierwszą linię bez walki, a natarcie doprowadza do zajęcia wsi Sucha, Zakrzew i Kozłów Biskupi.

W nocy z 6 na 7 lipca przeprowadzono trzeci, ostatni atak gazowy. Między Wolą Szydłowiecką a Kozłowem Biskupim umieszczono 9 tys. butli zawierających 180 ton chloru. Tym razem atak utrudnił chlor utrzymujący się w zbożu, ponadto wiatr zepchnął gaz na część pozycji niemieckich. Ostatecznie Niemcy zdobyli nieco terenu tylko w rejonie Humina i Dołowatki.

Do 17 lipca Rosjanie ostatecznie opuszczają linie nad Rawką i Bzurą. Linia obrony nie została przełamana, ale postępy Państw Centralnych na północy i południu frontu wschodniego groziły otoczeniem Rosjan na tej pozycji, wobec czego został zarządzony odwrót. Żeby umożliwić ewakuację Warszawy Rosjanie jeszcze przez kilka dni bronią przygotowanej kolejnej linii obrony Błonie-Nadarzyn-Grójec, ale wkrótce wycofują się i z niej. 5 sierpnia Niemcy zajmują lewobrzeżną Warszawę.

Kalendarium:

- 29 listopada 1914 - podczas narady w Siedlcach zapada decyzja o przygotowaniu pozycji obronnych wzdłuż rzek Bzura, Rawka, Pilica i Nida - OP8641, OP866J
- 17-21 grudnia - wojska niemieckie docierają na linię Bzury-Rawki i zaczynają forsować rzeki -  OP864W
- 31 stycznia 1915 - niemiecki atak z użyciem bromku ksylitu - OP8661
- 7 lutego - wizyta Wilhelma II na froncie - OP86Z8
- 22 marca - ukończenie budowy wąskotorowej kolei polowej Rogów - Rawa - OP87UX, OP864U
- kwiecień - powstanie "gazowego" 36 pułku pionierów - OP87X4OP88BF
- kwiecień - wybuch składu amunicji w Puszczy Bolimowskiej - OP88KS
- 28 kwietnia - dowództwo nad 9. Armią obejmuje Książę Bawarski Leopold von Wittelsbach (w miejsce Mackensena, który udał się pod Golrlice) - OP88N3, OP88PA
- 31 maja  - pierwszy atak z użyciem chloru - OP89KJ, OP89F2, OP8755
- 12 czerwca - drugi atak z użyciem chloru - OP89YY, OP8A01
- noc z 6 na 7 lipca - trzeci atak z użyciem chloru - OP8AHJ, OP8ADJ, OP8AFG, OP8A6C, OP8ADF
- 16/17 lipca - wojska rosyjskie opuszczają pozycje nad Rawką i Bzurą – FINAŁ OP865T

Źródła:
- S. Kaliński - "Ataki gazowe w bitwie pozycyjnej 9. Armii Niemieckiej nad Rawką i Bzurą 1914-1915"
- S. Kaliński - "Bolimów 1915"
- A. Zalewska, S. Kaliński, J. Czarnecki - "Wielka Wojna nad Rawka i materialne po niej pozostałosci" (link pdf)
- S. Kaliński, A. Zalewska, J. Czarnecki - "Bron chemiczna na froncie wschodnim I wojny światowej" (link pdf)

 

GeoŚcieżka została opublikowana dokładnie w stulecie tych wydarzeń i zbiera dotychczas założone skrzynki w tym temacie (powstawały co roku od 2007). Są one zlokalizowane głównie przy cmentarzach wojennych na których spoczywają żołnierze obu armii i różnych narodowości (w tym Polacy), a także cywile. Nowe skrzynki opublikowaliśmy dokładnie w sto lat po ważniejszych wydarzeniach na froncie, według powyższego kalendarium.

W skrzynkach umieszczone nazwy i numery 10 jednostek walczących nad Rawką i Bzurą, zapisuj je bo będą potrzebne do znalezienia skrzynki finałowej.

UWAGA! Do zaliczenia GeoŚcieżki oprócz znalezienia odpowiedniej ilości skrzynek (próg ustawiony minimalnie - 2/3 skrzynek), wymagane jest znalezienie FINAŁu

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Wojna pozycyjna nad Rawką i Bzurą

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Wojna pozycyjna nad Rawką i Bzurą
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 40 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis