Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Ulicami Moich Krzyżownik

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Pawel brasia
Widoczność
Zdobyta 15 razy
Punktacja 315.31 punktów
Liczba skrzynek 42 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 77% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 07-11-2015
Założyciele Pawel brasia
Opis GeoŚcieżki

Tytuł geościeżki jest hołdem dla Zbigniewa Zakrzewskiego, autora książki „Ulicami mojego Poznania”. Nie potrafię tak sprawnie i barwnie pisać, ale chciałem Wam przybliżyć za pomocą skrzynek nieco historii i ciekawostek (oraz śmiesznostek) z mojej dzielnicy oraz jej najbliższych okolic.

Jak zmieniały się Krzyżowniki, możecie zobaczyć na podstawie map, na poniższym filmie:

 

 

Trochę historii:

Ślady człowieka znaleziono w okolicy już sprzed około 8 tys. lat przed naszą erą, kiedy to człowiek prowadził życie koczownicze, by osiąść się na stałe około V w p.n.e. Na najdawniejsze ślady człowieka w okolicy trafiano w pobliżu tutejszych jezior. Widocznie urodzajność gleby, jeziora pełne ryb, ptactwo i lasy pełne zwierzyny przyciągały człowieka na te tereny. Śladami tego osadnictwa są znalezione narzędzia oraz ślady ich wyrabiania. Największe odkrycia archeologiczne poczyniono przy okazji budowy linii kolejowej w końcu XIX wieku.

W Krzyżownikach na wybrzeżu odkryto osadę, o której świadczą wyroby z krzemienia (...) ponadto w innych miejscach są ślady trzech osad”.

Nad jeziorem w Krzyżownikach odkryto dwa cmentarzyska z epoki żelaza, w obu znaleziono popielnice z pokrywą oraz kości ludzkie i zwierzęce. Z późniejszych wieków także odkryto narzędzia i ułamki naczyń, co świadczy o tym iż osadnictwo istniało tutaj przez wiele wieków. Z epoki brązu pochodzi brązowy miecz typu węgierskiego. Najstarszy pisany ślad o wsi pochodzi z początku XVI wieku, kiedy to w latach 1508-1510 uznano wieś za spaloną.

Z krzyży na płaszczach Joanitów wzięła się nazwa Krzyżowniki. Wieś była własnością zakonników, najdłużej spośród okolicznych wsi, aż do 1832 roku, kiedy to komandoria zakonu została zlikwidowana przez władze pruskie.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 roku Krzyżowniki zmieniły nazwę na Steineck. Niemcy przyłączyli wioskę do miasta Poznania w 1940 roku, formalnie została przyłączona przez władze polskie dopiero w 1950 roku. Nazwa dzielnicy, jako kojarzona z krzyżem nie podobała się ówczesnej, komunistycznej władzy i próbowano ją w latach 50. zmienić na Smochowice (nazwa niewystępująca na żadnej z historycznych map, pojawia się w latach 60.). Niestety, to co nie udało się Niemcom, udało się komunistom i Krzyżowniki jako określenie dzielnicy słyszy się coraz rzadziej.

 (Na podstawie książki: Edward Nawrot - „Dzieje Kiekrza i okolic”, z której pochodzi cytat.)

 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Ulicami Moich Krzyżownik

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Ulicami Moich Krzyżownik
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 42 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis