Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Bory Bagienne nad Bukową

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie geokuba
Widoczność
Zdobyta 0 razy
Punktacja 45.82 punktów
Liczba skrzynek 6 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 83% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 26-10-2021
Założyciele geokuba
Opis GeoŚcieżki

Obszar Natura 2000 Bory Bagienne nad Bukową to najmniejszy powierzchniowo obszar będący w zasięgu Natury 2000 na terenie lasów janowskich. Bory Bagienne nad Bukową leżą na terenie lasów administrowanych przez Nadleśnictwo Biłgoraj, jak i na  terenach prywatnych łąk. Jest to obszar położony na wschód od wsi Pęk w gminie Harasiuki i na południe od Momot Górnych gm. Janów Lubelski. Jest to oczywiście teren Równiny Biłgorajskiej (Kotlina Sandomierska).

Obszar ten został utworzony w 2011 roku i zajmuje powierzchnię całkowitą 532,20 ha. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Biłgoraj w obszarze to 443,58 ha (84,34% pow. obszaru). Teren leśny jest nadzorowany przez leśnictwo Ujście i leśnictwo Huta.

Z mapy widać, że obszar ten przecina stary Gościniec Krzeszowski. To tutaj znajduje się Bagno Błogie, gdzie podczas wojny ukrywali się partyzanci oraz ludność wsi Momoty, Huty Podgórnej i Szeligi. Bagno daje początek rzeczce o nazwie Gilówka, która w miejscowości Jastkowice uchodzi do Bukowej. Na tym terenie znajduje się również leśny cmentarz z I wojny światowej.

Nazwa tego obszaru jest dosyć myląca, ponieważ sugeruje, że rzeka Bukowa co najmniej przepływa niedaleko. Jednakże znajduje się ona ponad 3 km od tego obszaru i jeszcze dzieli ją od niego wieś Momoty Górne.

Lubię ten teren. Jest niewielki, ale dziki i niedostępny. Przeważającą część to bagna praktycznie wyłączone z gospodarki leśnej, więc mające niemal status rezerwatu.

W obszarze tym podlegają ochronie siedliska borów i lasów bagiennych, torfowisk przejściowych i trzęsawisk, łąk i łęgów wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowych. Głównym gatunkiem lasotwórczym obszaru Bory Bagienne nad Bukową jest sosna stanowiąca 79,94%, drugim znaczącym gatunkiem jest olsza (15,19%). Przeważający udział drzewostanów znajduje się w wieku pomiędzy 91-120 lat.

Zwierzyną chronioną na tym obszarze jest wilk. Można tu spotkać wiele różnych zwierząt leśnych i mnóstwo ciekawych ptaków.

Zdjęcia i film z tego terenu znajdziecie TUTAJ.

 

Korzystałem z opracowań:
- „Prognoza oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000 projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Biłgoraj na lata 2020-2029 wg stanu lasu w dniu 1 stycznia 2020.”
- „Plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bory Bagienne nad Bukową PLH180048 w województwie podkarpackim.”

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Bory Bagienne nad Bukową

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Bory Bagienne nad Bukową
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 6 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis